ClickCease
Checklist Primary School
Lakeside primary orientation (Wednesday 7 August 2019) checklist.
New families only: Meet homeroom teacher
Parents & students

Grade level When Where
Nursery to grade 1 8.45 - 10.15am Homeroom classroom
Grades 2 to 6 9.30 - 10.45am Homeroom classroom
New families only: Welcome presentation by Principals
Parents & students

Grade level When Where
Grades 2 to 6 10.55 - 11.15am David Foster Theatre @ L2
Returning families only: Meet teachers
Parents & students

Grade level When Where
Pre-K to grade 1 11am - 2pm Homeroom classroom
Grades 2 to 6 12.30 - 1.30pm Homeroom classroom
To check teachers' names / locations, please select your child's grade level.
Class Name Level Pod Room
NS-1 Laura Wilmes 2 F NW223
NS-2 Malika Talaiver 2 F NW224
Class Name Level Pod Room
PK-1 Kaisa Leinonen 2 F NW225
PK-2 Sarah Kisch 2 F NW226
PK-3C Martina Goh 2 F NW227
PK-4C Huei-Mei Miao (Lead) 2 F NW228
Class Name Level Pod Room
JK-1 Hetty Boon (Lead) 2 F NW209
JK-2 Julie Hannington 2 F NW229
JK-3 Kamal Kaur 2 F NW217
JK-4 Emma Peelman 2 F NW231
JK-5 Mengyao Wang 2 F NW230
JK-6B Hadil El-Cheikh / Hong Zhang 2 F NW210
Class Name Level Pod Room
SK-1 Marcia Janzen (Lead) 2 D NW204
SK-2 Rebecca Dobson 2 D NW221
SK-3 Candice Kidd 2 D NW207
SK-4B Rebecca Carpinelli 2 D NW203
SK-5B Laiping Wu 2 D NW202
SK-6B Sara Honeyman / Annie Yi Yin 2 D NW206
SK-7 Caitlin Clark 2 D NW208
Class Name Level Pod Room
KArts (Arts) Yuko Kikuta 2 D NW212
KMU (Arts) Caitlin Richardson 2 D NW213
Class Name Level Pod Room
G1-1 Carrie Wilton (Lead) 2 A WW210
G1-2 Michelle Bayross 2 A WW201
G1-3 Lana Park 2 A WW206
G1-4 Tess Conte 2 A WW205
G1-5 Zahra Amlani 2 A WW208
G1-6B Jennifer Castle 2 A WW202
G1-7B Yilan Zhao 2 A WW203
G1-8B Beth Cooper 2 A WW212
G1-9B Haiyan Guo 2 A WW211
G1-10BF Vanessa Pouzelet 2 A WW204
G1-11B Jessica Wallace/Mei Song 2 A WW209
Class Name Level Pod Room
G2-1 Timika Mathews (Lead) 3 A WW302
G2-2 Shantell Mable 3 A WW303
G2-3 Melissa Lim 3 A WW305
G2-4 Jill Rivers 3 A WW306
G2-5 Michelle Beleyme 3 A WW308
G2-6B Haiying Li 3 A WW301
G2-7B Shirali Patel 3 A WW313
G2-8B Haijing Yuan 3 A WW311
G2-9B Kevin Epp 3 A WW312
G2-10BF Alexandra Franklin / Sophie de Baecque 3 A WW304
Class Name Level Pod Room
G3-1 Alison Jamieson (Lead) 3 C EW316
G3-2 Rachel Heller 3 C EW311
G3-3 Kendra Jones 3 B EW305
G3-4 Bianca Barber 3 C EW312
G3-5 Blake Richardson 3 C EW314
G3-6B Quiju (Daisy) Zhang 3 B EW304
G3-7B Crystal Cadeo 3 B EW307
G3-8B Claudia Kimura-Lee 3 B EW302
G3-8B Susan Liu 3 B EW302
G3-9BF Alexandra Franklin / Sophie de Baecque 3 B EW306
Class Name Level Pod Room
G4-1 Ben Grundy (Lead) 3 D NW306
G4-2 Michael Glover 3 E NW308
G4-3 Christina Morton 3 D NW303
G4-4 Mylene Marajas 3 E NW317
G4-5 Aman Grewal 3 D NW302
G4-6 Joy Wright 3 D NW307
G4-7 Erin Bird 3 D NW318
G4-8 Morgan Angrove 3 D NW301
G4-9B Alan Small 3 E NW309
G4-10B Jinghua Hou 3 E NW310
Class Name Level Pod Room
G5-1 Sarah Bradshaw (Lead) 3 F NW325
G5-2 Lucas Matheson 3 E NW316
G5-3 Lita Norman 3 F NW321
G5-4 Nikki Scriven 3 F NW320
G5-5 Christene Tipping 3 F NW322
G5-6 Paul Heath 3 F NW324
G5-7 Shantell Mable 3 F NW323
G5-8 Jennifer Ryner 3 F NW326
G5-9B Tianshu Ge 3 E NW315
G5-10B Greg Haines 3 E NW314
Class Name Level Pod Room
G6-1 Ryan Sayer (Lead) 2 B EW203
G6-2 Beatriz Arbelaez 2 B EW204
G6-3 Kevin Ahern 2 C EW215
G6-4 Michael Black 2 C EW213
G6-5 Kent Jamieson 2 C EW216
G6-6 Chelsea Young 2 B EW202
G6-7 Andrew Grimwood 2 C EW214
G6-8 Danny Nuku 2 C EW211
G6-9B Amna Yakoob / Jasmine Chen 2 B EW205
Class Name Level Pod Room
English Language Learning (ELL) Ruth Yoneda (Lead) 2 B EW201
English Language Learning (ELL) Linda Lorenz 3 C EW313
English Language Learning (ELL) Judy Wei 3 C EW313
English Language Learning (ELL) Lindsey Wood 2 B EW203
English Language Learning (ELL) Jacinta Stones 2 B EW203
English Language Learning (ELL) Jaeann Tschiffelly 3 B EW303
Learner support Rachel Pereira 2 D NW214
Learner support Anita Chen 2 E NW218
Learner support Yukiko Koyama 2 E NW218
Counsellor K - G3 Nina Taskin 3 E NW328
Counsellor G4 - G6 Suzi Shih 3 E NW329
Class Name Level Pod Room
Chinese Louisa Yew (Lead) 4 F NW420
Chinese Yi-chi Chen 4 F NW420
Chinese Qiaoyun Chen 4 F NW420
Chinese Shawn Chen 4 F NW420
Chinese Kanny Yu 4 F NW420
Chinese Kristin Lee 4 F NW420
Chinese Xuefei Chen 4 F NW420
Chinese Xuehan Chen 4 F NW420
Chinese Annie Liu 4 F NW420
French Rita Haines 2 D NW201
French Melina Lobos 2 D NW201
French Alana Padilla 2 D NW201
Spanish Maria Isabel Lluen 2 A WW209
Spanish Maria Luisa Espineira Ameneiro 2 A WW209
Class Name Level Pod Room
Arts Hernie Martin 3 C EW315
Arts Rachel Echelbarger 3 D NW305
Music Serene Xie 3 B EW301
Music Shanhong Hughes 3 F NW319
Music Robert Choi 2 D NW205
Drama Kelly Karges 3 D NW313
Drama Warren Baumgart 3 D NW312
Class Name Level Pod Room
PE1 Mark Vatsis (Lead) 4 Gym
PE2 Milan Micic 4 Gym
PE3 Francesca O’Dwyer 4 Gym
PE4 Nathan Lieschke 4 Gym
PE5 Hannah Van de Kamp 4 Gym
PE6 Sarah Honeyman (KG) 4 Gym
Aquatics program support Helen Sweeney 1 WW109
Head of Activities & Camps Wendy Nussey 1 SW level 1
Class Name Level Pod Room
Librarian -1 Elaine Fong 2 SW level 2
Librarian - 2 Marjan Slaats 2 SW level 2
Class Name Level Pod Room
OMP Joe Teft 2 E NW215
Steam Andrew Deir 3 D NW304
All families: Optional ‘Meet and Greet’ session with our Head and Deputy-Head of School, primary principals, curriculum coordinators, counsellors and other administrators
Parents and students

Grade level When Where
Nursery to grade 6 12.30 - 1.30pm Secondary library @ L3
Primary information booths

Booths are open between 10.15am and 3pm. The best time for primary families to visit is after classroom / teacher visits.

Admissions
Submit outstanding documents and/or sign your student contract

When Where
10.15am - 3pm Primary library @ L2
Activities (extracurricular activities and sports)
Find out more about arts, service, enrichment, sports & languages

When Where
10.15am - 3pm West Wing @ L1
Canteen
Order meals (nursery to grade 3)
Meet a Sodexo nutritionist
Learn how to use the Campus Online system


When Where
10.15am - 3pm Atrium/opposite Red Dot Cafe @ L1
If you drive
Register your vehicle for campus access and collect a CIS car decal

When Where
10.15am - 3pm Primary library @ L2
Communications
Get connected to CIS systems (parents)

When Where
10.15am - 3pm Primary library @ L2
Digital literacy
Ask questions about our programme

When Where
10.15am - 3pm Primary library @ L2
CIS ID cards
Collect your ID cards or submit request forms
For new students / parents and all grade 4 students


When Where
10.15am - 3pm Primary library @ L2
Fees
Tuition fee payments

When Where
10.15am - 3pm Go to the Red Dot Cafe @ L1 as our finance counters will be closed during orientation
iPad configuration
iPad and system set up for students

When Where
10.15am - 3pm Primary library @ L2
Meet our nurses
Discuss any health issues faced by your children

When Where
10.15am - 3pm Primary library @ L2
School bus
Organise transportation (Yeap)

When Where
10.15am - 3pm Primary library @ L2
Buy uniforms
Purchase school uniforms from Lim Meng Keng
Payment by cash, credit card and NETS only


When Where
10.15am - 3pm Canteen @ L2
Buy PE uniforms, house league shirts, book bags and locks
Purchase from the CIS team
Payment by cash, credit card and NETS only


When Where
10.15am - 3pm Red Dot Cafe @ L1


© 2019 Canadian International School Pte. Ltd. All Rights Reserved.
CPE Registration No: 199002243H
Period of Registration: 8 June 2019 to 7 June 2023